Close Menu
Stiri Oradene
    Facebook
    Trending
    • Oradea. Restricții de circulație în centrul orașului și în cartierul Episcopia.
    • FC Bihor U16, la un pas de finala Cupei României! Meci de retur decisiv cu Gloria Bistrița
    • Percheziții în Oradea într-un caz de înșelăciune în domeniul transporturilor: prejudiciu de peste 665.000 de lei
    • Caz șocant în Bihor: un câine ar fi fost omorât intenționat de o mașină.
    • Universitatea din Oradea – „Gemenii digitali” colaborează pe axa Europa-Asia
    • Oradea. Vehicul abandonat găsit pe domeniul public
    • Pasajul din zona Metro, finalizat în proporție de 93%. Pasajul Tram-tren, realizat în proporție de 55%.
    • FC Bihor – Steaua București 3-3
    Facebook
    Stiri OradeneStiri Oradene
    Contact
    vineri, iunie 5
    • Home
    • Stiri locale
    • Stiri judetene
    • Sport
    • Sanatate
    • Social
    • Editoriale
    • Anunțuri comerciale
    • Advertoriale
    • Contact
    Stiri Oradene
    Home»Stiri locale

    Polițiștii bihoreni au acționat pe D.N.1 cu radare

    decembrie 10, 2025 Stiri locale Niciun comentariu2 Mins Read
    Politistii bihoreni au actionat pe DN1 cu radare
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    POLIȚIȘTII BIHORENI AU ACȚIONAT PE D.N.1, CU RADARE AMPLASATE ÎN SISTEM „RELEU”

    Polițiștii bihoreni au desfășurat o acțiune pe D.N.1, utilizând radare amplasate în sistem „RELEU”, în cadrul unei ample campanii rutiere menite să prevină accidentele și să responsabilizeze participanții la trafic. Această acțiune a avut loc pe 9 decembrie 2025, între orele 11.00 și 15.00, și a implicat polițiști din cadrul Serviciului Rutier, Biroul Drumuri Naționale și Europene, precum și din toate formațiunile de rutieră și ordine publică ale Inspectoratului de Poliție Județean Bihor.

    În cele patru ore de acțiune, au fost aplicate peste 250 de sancțiuni contravenționale, dintre care 141 au fost pentru exces de viteză. Scopul acestor activități a fost creșterea gradului de siguranță pe D.N.1, un drum cu trafic intens, inclusiv vehicule de mare tonaj, pietoni și bicicliști, care amplifică riscurile rutiere.

    Polițiștii au aplicat 251 de sancțiuni contravenționale, cu amenzi totale de 151.729 lei. Dintre acestea, 141 au fost pentru depășirea limitelor legale de viteză, 35 pentru nerespectarea portului centurii de siguranță, 32 pentru nerespectarea legislației privind perioadele de conducere și pauzele, 2 pentru depășiri neregulamentare, 2 pentru neacordarea priorității pietonilor, 9 pentru abateri ale pietonilor și 30 pentru alte încălcări ale regimului circulației rutiere.

    În plus, 5 conducători auto au fost scoși din trafic, avându-le suspendat dreptul de a conduce autovehicule, iar 16 autovehicule au fost oprite din circulație pentru că nu prezentau siguranță pe drumurile publice, cu retragerea certificatelor de înmatriculare până la remedierea problemelor constatate.

    Acțiunea a implicat utilizarea a 9 aparate radar, amplasate în sistem „RELEU” pentru o acoperire extinsă. De asemenea, polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității au participat la o activitate preventivă într-o stație de alimentare din Oradea, oferind recomandări și distribuind pliante cu informații despre conduita responsabilă în trafic.

    În cadrul activității preventive, au fost prezentate ochelari care simulează reflexele persoanelor aflate sub influența alcoolului, subliniind importanța adaptării vitezei la condițiile de drum și trafic, respectarea regulilor de prioritate și atenția necesară acordată pietonilor și bicicliștilor.

    Acțiunea s-a desfășurat nu doar pe D.N.1, ci și în județele Cluj, Alba, Sibiu, Brașov, Prahova și Ilfov. Polițiștii bihoreni au anunțat că vor continua activitățile dedicate prevenirii accidentelor rutiere și menținerii unui climat de siguranță pe toate arterele rutiere din județul Bihor.

    Sursa: oradea24.ro/2025/12/10/politistii-bihoreni-au-actionat-pe-d-n-1-cu-radare-amplasate-in-sistem-releu/

    B Florin

    Keep Reading

    Oradea. Restricții de circulație în centrul orașului și în cartierul Episcopia.

    Percheziții în Oradea într-un caz de înșelăciune în domeniul transporturilor: prejudiciu de peste 665.000 de lei

    Universitatea din Oradea – „Gemenii digitali” colaborează pe axa Europa-Asia

    Oradea. Vehicul abandonat găsit pe domeniul public

    Pasajul din zona Metro, finalizat în proporție de 93%. Pasajul Tram-tren, realizat în proporție de 55%.

    Întrerupere a furnizării apei – zona Ion Bogdan

    Add A Comment

    Comments are closed.

    Articole recente
    • Oradea. Restricții de circulație în centrul orașului și în cartierul Episcopia.
    • FC Bihor U16, la un pas de finala Cupei României! Meci de retur decisiv cu Gloria Bistrița
    • Percheziții în Oradea într-un caz de înșelăciune în domeniul transporturilor: prejudiciu de peste 665.000 de lei
    • Caz șocant în Bihor: un câine ar fi fost omorât intenționat de o mașină.
    • Universitatea din Oradea – „Gemenii digitali” colaborează pe axa Europa-Asia
    Facebook

    Categorii

    • Stiri locale
    • Stiri Judetene
    • Sport
    • Sanatate

    Despre

    • Contact
    • Cookies
    • Termeni si conditii
    • Politica de confidentialitate

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.