Close Menu
Stiri Oradene
    Facebook
    Trending
    • Oradea. Restricții de circulație în centrul orașului și în cartierul Episcopia.
    • FC Bihor U16, la un pas de finala Cupei României! Meci de retur decisiv cu Gloria Bistrița
    • Percheziții în Oradea într-un caz de înșelăciune în domeniul transporturilor: prejudiciu de peste 665.000 de lei
    • Caz șocant în Bihor: un câine ar fi fost omorât intenționat de o mașină.
    • Universitatea din Oradea – „Gemenii digitali” colaborează pe axa Europa-Asia
    • Oradea. Vehicul abandonat găsit pe domeniul public
    • Pasajul din zona Metro, finalizat în proporție de 93%. Pasajul Tram-tren, realizat în proporție de 55%.
    • FC Bihor – Steaua București 3-3
    Facebook
    Stiri OradeneStiri Oradene
    Contact
    vineri, iunie 5
    • Home
    • Stiri locale
    • Stiri judetene
    • Sport
    • Sanatate
    • Social
    • Editoriale
    • Anunțuri comerciale
    • Advertoriale
    • Contact
    Stiri Oradene
    Home»Stiri locale

    Primăria Oradea sărbătorește Ziua Eliminării Violenței asupra Femeilor

    noiembrie 24, 2025 Stiri locale Niciun comentariu1 Min Read
    Primaria Oradea sarbatoreste Ziua Eliminarii Violenei asupra Femeilor
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Primăria Oradea marchează Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței împotriva Femeilor prin iluminarea clădirii instituției în portocaliu

    Primăria Municipiului Oradea se alătură, și în acest an, inițiativei naționale și internaționale de conștientizare a violenței domestice și a violenței împotriva femeilor, cu prilejul Zilei Internaționale pentru Eliminarea Violenței împotriva Femeilor, marcată anual în data de 25 noiembrie.

    Astfel, marți, 25 noiembrie, de la ora 18:00, clădirea Primăriei Oradea va fi iluminată în culoarea portocalie, culoare simbol stabilită de Organizația Națiunilor Unite pentru a reprezenta un viitor fără violență asupra femeilor și fetelor.

    Acțiunea este realizată la invitația Comisiei speciale comune a Camerei Deputaților și Senatului privind prevenirea și combaterea violenței domestice – „România fără violență domestică”, care încurajează instituțiile publice din toată țara să se alăture campaniei globale „Orange the World”.

    Prin acest demers, Primăria Oradea își exprimă solidaritatea cu victimele violenței domestice, sprijină eforturile instituțiilor și organizațiilor implicate în combaterea acestui fenomen și promovează un mesaj public ferm: violența nu trebuie tolerată, iar comunitatea are un rol esențial în prevenirea și stoparea ei.

    Sursa: oradea24.ro/2025/11/24/primaria-oradea-marcheaza-ziua-internationala-pentru-eliminarea-violentei-impotriva-femeilor-prin-iluminarea-cladirii-institutiei-in-portocaliu/

    B Florin

    Keep Reading

    Oradea. Restricții de circulație în centrul orașului și în cartierul Episcopia.

    Percheziții în Oradea într-un caz de înșelăciune în domeniul transporturilor: prejudiciu de peste 665.000 de lei

    Universitatea din Oradea – „Gemenii digitali” colaborează pe axa Europa-Asia

    Oradea. Vehicul abandonat găsit pe domeniul public

    Pasajul din zona Metro, finalizat în proporție de 93%. Pasajul Tram-tren, realizat în proporție de 55%.

    Întrerupere a furnizării apei – zona Ion Bogdan

    Add A Comment

    Comments are closed.

    Articole recente
    • Oradea. Restricții de circulație în centrul orașului și în cartierul Episcopia.
    • FC Bihor U16, la un pas de finala Cupei României! Meci de retur decisiv cu Gloria Bistrița
    • Percheziții în Oradea într-un caz de înșelăciune în domeniul transporturilor: prejudiciu de peste 665.000 de lei
    • Caz șocant în Bihor: un câine ar fi fost omorât intenționat de o mașină.
    • Universitatea din Oradea – „Gemenii digitali” colaborează pe axa Europa-Asia
    Facebook

    Categorii

    • Stiri locale
    • Stiri Judetene
    • Sport
    • Sanatate

    Despre

    • Contact
    • Cookies
    • Termeni si conditii
    • Politica de confidentialitate

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.