Close Menu
Stiri Oradene
    Facebook
    Trending
    • Oradea. Restricții de circulație în centrul orașului și în cartierul Episcopia.
    • FC Bihor U16, la un pas de finala Cupei României! Meci de retur decisiv cu Gloria Bistrița
    • Percheziții în Oradea într-un caz de înșelăciune în domeniul transporturilor: prejudiciu de peste 665.000 de lei
    • Caz șocant în Bihor: un câine ar fi fost omorât intenționat de o mașină.
    • Universitatea din Oradea – „Gemenii digitali” colaborează pe axa Europa-Asia
    • Oradea. Vehicul abandonat găsit pe domeniul public
    • Pasajul din zona Metro, finalizat în proporție de 93%. Pasajul Tram-tren, realizat în proporție de 55%.
    • FC Bihor – Steaua București 3-3
    Facebook
    Stiri OradeneStiri Oradene
    Contact
    miercuri, iunie 17
    • Home
    • Stiri locale
    • Stiri judetene
    • Sport
    • Sanatate
    • Social
    • Editoriale
    • Anunțuri comerciale
    • Advertoriale
    • Contact
    Stiri Oradene
    Home»Sanatate

    „500 de milioane de lei vor fi alocate pentru digitalizarea sistemului medical prin PNRR.”

    februarie 6, 2024 Sanatate Niciun comentariu1 Min Read
    img 68nbCC5Mt6bUZgc8MovcJ0Il
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Ministerul Sănătății a anunțat că aproape 500 de milioane de lei vor fi alocați pentru digitalizarea sistemului medical prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Acest demers are ca obiectiv dezvoltarea unui cadru sistemic de guvernanță a datelor și facilitarea schimbului eficient al acestora între diferitele instituții și servicii de sănătate.

    Prioritate pentru zonele defavorizate

    Conform Ministerului Sănătății, instituțiile din domeniul sănătății aflate în zone defavorizate vor avea prioritate în ceea ce privește alocarea fondurilor. Acest demers ar urmări să sprijine activitatea acestor instituții prin digitalizare, achiziționarea și instalarea echipamentelor necesare, migrarea datelor către noi sisteme și infrastructuri, dezvoltarea de aplicații informatice aferente și instruirea personalului tehnic la nivel local.

    Instituțiile ce urmează să fie digitalizate

    Printre instituțiile ce urmează să beneficieze de acest proiect de digitalizare se numără 41 de Direcții de sănătate publică, 37 de Servicii de Ambulanță, cinci Institute de Medicină Legală, Agenția Națională de Medicament și Dispozitive Medicale din România, Agenția Națională de Transplant, Centrul Național de Sănătate Mintală și Luptă Antidrog, Institutul Național de Sănătate Publică, Institutul Național de Transfuzie Sanguină, precum și alte entități din domeniul sănătății.

    Sursa: Oradea În Direct

    stirioradene

    Keep Reading

    Oradea, un lider în cardiologia intervențională europeană: cazuri complexe prezentate live la congrese internaționale de renume

    Zilele Medicale ale Spitalului Clinic Județean de Urgență Bihor

    Contractul lui Gheorghe Carp la Spitalul Județean Bihor, extins temporar

    Oradea. Două tratamente de dezinsecție și un tratament fitosanitar pentru arborii de castan, în luna aprilie

    Medici din diverse orașe, pregătiți la Oradea în terapia intensivă neonatală

    A fost deschis Fit Body Pilates Studio, chiar în centrul Oradea.

    Add A Comment

    Comments are closed.

    Articole recente
    • Oradea. Restricții de circulație în centrul orașului și în cartierul Episcopia.
    • FC Bihor U16, la un pas de finala Cupei României! Meci de retur decisiv cu Gloria Bistrița
    • Percheziții în Oradea într-un caz de înșelăciune în domeniul transporturilor: prejudiciu de peste 665.000 de lei
    • Caz șocant în Bihor: un câine ar fi fost omorât intenționat de o mașină.
    • Universitatea din Oradea – „Gemenii digitali” colaborează pe axa Europa-Asia
    Facebook

    Categorii

    • Stiri locale
    • Stiri Judetene
    • Sport
    • Sanatate

    Despre

    • Contact
    • Cookies
    • Termeni si conditii
    • Politica de confidentialitate

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.